1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Дигитален светСрбија

Кога бабите и дедовците сурфаат на интернет

11 јуни 2024

Многу стари луѓе во Србија сакаат да бидат активни на интернет. Затоа посетуваат часови за „дигитални сениори“.

https://p.dw.com/p/4gn6A

Дали некогаш сте се запрашале како бабите и дедовците се снаоѓаат во дигиталниот свет? Често користат Вибер или Фејсбук, но на интернет демнат многу замки. Во тоа им помагаат нивните внуци, но тие имаат ограничено трпение. Затоа некои од нив одат на часови за „дигитални сениори“.

Што велат посетителите на дигиталната настава, погледнете во видеото!