1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ТехникаКина

Сонда со примероци од карпи од Месечината на пат кон Земјата

ЖА
4 јуни 2024

Прв пат во историјата на една земја и` успеа да собере проби од површината на темната страна на Месечината. Кинеската сонда Chang'e-6, по успешната мисија се наоѓа на пат кон Земјата.

https://p.dw.com/p/4gbuf
Кинеската месечева сонда Chang'e-6
Кинеската месечева сонда Chang'e-6 која слета на темната страна на МесечинатаФотографија: Jin Liwang/Xinhua News Agency/picture alliance

Кина известува за успешен старт на модулот Chang'e-6 од Месечината и упатување кон Земјата. Сондата треба да донесе примероци од карпи од далечната страна на Месечината на Земјата - што би било прв пат во човековата историја, како што објави државната новинска агенција Ксинхуа, повикувајќи се на Националната вселенска агенција. Пред стартот на модулот, кинеското знаме било закачено на задниот дел на земјиниот сателит, јави Ксинхуа.

Месечевата сонда Chang'e-6 слета на  далечната, темна страна на Месечината  пред два дена. Таму требаше да собере околу два килограми примероци од карпи и почва во таканаречениот басен на Јужниот Пол-Ајткен. Враќањето на Земјата се очекува на 25-ти јуни.

При претходната мисија Chang'e-5 веќе беа собрани камења и примероци од почвата, но од предната страна на Месечината.  Кина е третата земја по САД  и Советскиот Сојуз што го постигнала тоа Доколку Chang'e-6 се врати успешно на Земјата, Народна Република ќе биде првата земја што ќе донесе примероци од карпи од задниот дел на Земјиниот сателит.