1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Автомобили и мобилностКина

Кина е подготвена да го освои европскиот пазар на автомобили

Каролин Хупфер
28 февруари 2024

Дали Кина ќе го освои светскиот пазар на автомобили? Кинески карго превозник натоварен со 3.000 BYD електрични автомобили пристигна во Германија, означувајќи го почетокот на извозната офанзива на кинескиот производител во Европа.

https://p.dw.com/p/4cyyA