1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Во рајот за мачки

20 февруари 2024

Манифестација на која доминираат симпатиите и љубовта кон мачките, се одржува во Лондон.

https://p.dw.com/p/4cb70
Мачка на изложбата „Кет екстраваганца“ во Лондон
Мачка на изложбата „Кет екстраваганца“ во ЛондонФотографија: Kirsty Wigglesworth/AP Photo/picture alliance

„Кет екстраваганца“ во Лондон е истовремено изложба, саем и натпревар. Нејзина цел е подигање на свеста за мачките и нивно спасување. Манифестацијата нуди бројни можности – од фото сесии со мачки, преку контакт можности за посвојување. Тука се презентираат организации за спас на мачките и низа добротворни организации, а можат да се слушнат и низа едукативни анегдоти за различни раси на мачки. Посетителите и` се восхитуваа на оваа британска кратковлакнеста мачка додека ја носат на настанот.