1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
РелигијаГерманија

Велигденско дрво во Залфелд

1 април 2024

Велигденско дрво во градот Залфелд во германската покраина Тирингија, накитено со 10.000 рачно бојадисани велигденски јајца.

https://p.dw.com/p/4eJ1T
Велигденско дрво во Залфелд
Велигденско дрво во ЗалфелдФотографија: Dieter Möbus/CHROMORANGE/picture-alliance

Традиционално, за Велигден Германците украсуваат дрвја или гранки со бојадисани велигденски јајца. Велигденското дрво во градот Залфелд го носи овој обичај во друга димензија: украсено е со 10.000 рачно дувани и насликани велигденски јајца. Семејство од Залфелд во Тирингија ја започна оваа традиција, а сега градот ја продолжува затоа што дрвото одушевува и многу посетители.