1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Утринско трчање низ жолти полиња

13 април 2024

Маслената репа оваа година процвета порано, поради благата зима и топлата пролет во Германија.

https://p.dw.com/p/4eiRZ
Полиња со маслена репка кај Франкфурт
Полиња со маслена репка кај ФранкфуртФотографија: Michael Probst/AP Photo/picture alliance

Вакви глетки во Германија се вообичаени многу подоцна. Но, оваа година, поради благата зима и топлата пролет, маслодајната репа е веќе во полн цвет. Оваа фотографија е снимена во близина на Франкфурт, но слични глетки можат да се видат и околу Бон и други краишта на Германија. Низ овие полиња кај Франкфурт може и да се џогира, а и да се ужива во јарките бои на пролетта.