1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Автомобили и мобилностКенија

Светско рели првенство

28 март 2024

Со Шкода Фабија РС на третата рунда од Светското рели првенство (ВРЦ) во Кенија.

https://p.dw.com/p/4eCol
Светско рели првенство (ВРЦ) во Кенија
Светско рели првенство (ВРЦ) во КенијаФотографија: Nikos Katikis/DPPI/picture alliance

Ова е автомобилот со кој Оливер Солберг и Елиот Едмондсон се натпреваруваат на Сафари Кенија 2024, кое започна денеска. Тоа е трета рунда од Светското рели првенство (ВРЦ), кое се состои од низа рели трки организирани од Меѓународната автомобилска федерација (ФИА). Првенството завршува со прогласување најдобар возач и најдобар тим.

Првенствата на тимовите и на возачите се меѓусебно одвоени, но се засноваат на ист систем на бодување. Тоа значи дека возачите на поединечни тимови во одделни трки освојуваат поени за себе и за својот тим. Натпреварувањето се одржува од 1973 година.