1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Сурфање среде град

СН/агенции
28 февруари 2024

Ова е една од главните атракции во Минхен за љубителите на спортот и за туристите.

https://p.dw.com/p/4cxrw
BdTD Deutschland | Surfer im Eisbach München
Фотографија: Matthias Schrader/AP Photo/picture alliance

Не, ова не е некоe приморско место, туку центарот на главниот град на германската покраина Баварија, Минхен. Вештачките бранови на реката Ајсбах, на влезот во Англиската градина (парк), во Минхен привлекуваат сурфери и туристи од целиот свет. Местото е познато во светот по тоа што е најголемата, најдобрата и најконзистентна локација во градски центар за сурфање на река. Луѓето тука сурфаат веќе 40 години.