1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Unbeleuchteter Kölner Dom
Фотографија: Marius Becker/dpa/picture alliance

Фотографија на денот: Штедење струја

10 август 2022

Кризни времиња бараат преземање кризни мерки - поради кризата со енергијата, келнската катедрала ноќе не се осветлува.

https://www.dw.com/mk/fotografija-na-denot-stedene-struja/a-62763085

Оваа фотографија е комбинација од две фотографии - на левата може да се види катедралата во Келн во издание со светло, а на десната е прикажан објектот во мрак.

За да се штеди струја во времиња на енергетска криза, катедралата ноќе нема да биде осветлена, соопшти Град Келн. Светлата сега се исклучуваат во 23 часот, а наесен тоа ќе се прави веќе во 22 часот.

Покрај катедралата, светлата ќе се исклучуваат на уште 131 објект, а кризата ќе влијае и на уличното осветление, кое ќе се вклучува подоцна и ќе се исклучува порано.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Зградата на владата на Република Северна Македонија

Инаетот како главен енергенс

Mazedonien DW-Korrespondentin aus Skopje, Katerina Blazevska
Катерина Блажевска
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница