1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
СпортКатар

Скок во вода во Доха

15 февруари 2024

Лет над облакодерите, или барем така изгледа: Данката Аника Борнебуш изведува скок во вода на Светското првенство што се одржува во Доха.

https://p.dw.com/p/4cPmc
Светско првенство во спортови на вода во Доха
Светско првенство во спортови на вода во ДохаФотографија: Oli Scarff/AFP/Getty Images

Ова е скокот во вода во пристаништето во Доха на данската пливачка Аника Борнебуш, во третиот и четвртиот круг натпреварување во скокови во вода во женска категорија за време на Светското првенство во спортови на вода.

Првенството завршува на 18 февруари, а на него учествуваат околу 2.600 елитни спортисти од 190 нации.