1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ПанорамаПалестински територии

Помошта за Газа стигнува со падобрани

13 март 2024

Воен авион со падобрани доставува хуманитарна помош за Палестинците во Појасот Газа, среде војната меѓу Израел и милитантите од Хамас.

https://p.dw.com/p/4dSLR
Газа Израел војна
Хуманитарна помош за Газа од воздухФотографија: Menahem Kahana/AFP

Надежите за примирје за време на муслиманскиот празник Рамазан не се остварија, војната во Појасот Газа меѓу Израел и радикално исламистичката организација Хамас продолжува. Хуманитарната ситуација на тамошното цивилно население во меѓувреме станува сѐ подраматична. Повеќе земји прават обиди да достават хуманитарна помош на различни начини – на пат е брод од Кипар, прв пат по 20 февруари по копнен пат во северниот дел од Газа стигна конвој со вода, храна и лекови за 25.000 луѓе. Еден од начините за достава и натаму останува фрлање пратки од воздух, со падобрани.

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема

Покажи повеќе написи