1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ЛитератураГерманија

Полни полици книги – почнува саемот во Лајпциг

21 март 2024

Во тек се последните подготовки за отворање на овогодинешниот меѓународен Саем на книгата во Лајпциг.

https://p.dw.com/p/4dxW5
Саем на книгата во Лајпциг 2024 година
Саем на книгата во Лајпциг 2024 годинаФотографија: Hendrik Schmidt/dpa/picture alliance

Од овој четврток (21.3.), па до в недела, повеќе од 2.000 излагачи од 40 земји на Саемот на книгата во Лајпциг ќе ги претстават своите најнови изданија. Земји-гости оваа година се Холандија и Фландрија, под мотото „Сѐ освен рамно“. И оваа година во рамките на саемот ќе има литературни читања, подиумски дискусии, ќе гостуваат многу познати автори и пред сѐ ќе се слави литературата.