1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
СпортФранција

Олимпискиот оган пристигна во Марсеј

9 мај 2024

Огномет во Марсеј додека едрилицата со три јарболи Белем го носи Олимпискиот оган во старото пристаниште во градот.

https://p.dw.com/p/4fex9
Огномет во пристаништето во Марсеј додека се внесува олимпискиот оган
Огномет во пристаништето во Марсеј додека се внесува олимпискиот оганФотографија: Laurent Cipriani/AP Photo/picture alliance

Олимпискиот оган, кој во Грција беше запален на 16 април и оттаму патуваше 12 дена со брод до Франција, имаше спектакуларен дочек во пристанишниот град Марсеј. Сега тој ќе биде носен 12.000 километри низ Франција, пред неговото патување да заврши во Париз. Олимписките игри 2024 се одржуваат од 26 јули до 11 август.