1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Најтоплиот февруари досега

29 февруари 2024

Годинешниот февруари во Германија ќе влезе во историјата како најтопол од почетокот на мерењата на температурите.

https://p.dw.com/p/4d0LT
Нарциси во Оберрусел, Хесен, Германија
Нарциси во Оберрусел, Хесен Фотографија: Jan Eifert/IMAGO

Како што соопшти Германската метеоролошка служба денеска, февруари 2024 година постави нов температурен рекорд со просечна температура од 6,6 степени Целзиусови. Со тоа за речиси еден степен го собори стариот рекорд од 1990 година. Максималните температури честопати во текот на месецот достигнуваа до 10 степени Целзиусови или беа значително повисоки. Рекордот го држи Розенхајм во Горна Баварија, на 16-ти февруари температурата таму изнесувала 18,8 степени.

На фотографијата: сонцето сјае над нарциси во полињата на периферијата на Оберурсел во Хесен