1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Минхен ја слави демократијата

СН/дв
17 мај 2024

За неполна недела германскиот Устав ќе наполни 75 години. Во Минхен, по тој повод, веќе е во тек шарена тематска недела. Врвот е оваа аудио-видео инсталација на градското собрание.

https://p.dw.com/p/4fxap
BdTD Deutschland | Lichtinstallation 75 Jahre Grundgesetz
Фотографија: Peter Kneffel/dpa/picture alliance

Музичарот и медиумски уметник Лукас Таидо ја трансформира фасадата на градското собрание во платно: главниот град на Баварија го слави 75-тиот роденден на германскиот Устав со видеа, графики, текстови и со музика. Кога уставот или Основниот закон, како што се нарекува во Германија, стапи на сила на 23 мај 1949 година, беше основана и Сојузна Република Германија.