1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Brandenburg Fischsterben in der Oder
Фотографија: Frank Hammerschmidt/dpa/picture alliance

Фотографија на денот: Катастрофата на Одра

13 август 2022

Аларм меѓу заштитниците на животната средина во граничниот регион помеѓу Полска и Германија поради помор на риби во реката Одра.

https://www.dw.com/mk/fotografija-na-denot-katastrofata-na-odra/a-62796762

Ова е еколошка катастрофа, велат заштитниците на животна средина.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави дека масовниот помор на риби во реката Одра е најверојатно предизвикан од хемиски отпад. „Веројатно огромно количество хемиски отпад е фрлен во реката и тоа со полна свест за ризиците и последиците“, рече Моравјцеки во видео порака.

Полскиот премиер им даде отказ на шефот на Агенцијата за управување со води и на раководителот на Агенцијата за заштита на животната средина поради тоа што реагирале пребавно.

Сѐ уште не е јасно што точно ја предизвикало катастрофата. Лабораториските анализи се во тек.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Македонија знаме

Македонскиот руски круг

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница