1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ТехникаЈужна Кореја

Изложба на дронови

10 мај 2024

Јато од 1000 дронови формираат фигури на небото над Инчеон, Јужна Кореја.

https://p.dw.com/p/4fgex
Светлосно шоу со дронови во Инчеон, Јужна Кореја
Светлосно шоу со дронови во Инчеон, Јужна КорејаФотографија: Jung Yeon-je/AFP/Getty Images

Различните формации на беспилотните летала се дел од светлосното шоу во Инчеон, кое се одржува во рамките на изложбата Кореја Дрон Експо. Тоа е најголема изложба од ваков вид во Азија, а се одржува секоја година со цел да ги поврзе важните актери и технологии од оваа бранша.

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема