1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Икона на една икона

СН/дв
2 март 2024

Ѕвездите на поп-културата на исто место: Кога една икона ќе наслика друга, вредноста на создаденото уметничко дело може да експлодира...

https://p.dw.com/p/4d6Ag
BdTD | England
Фотографија: Justin Tallis/AFP

Таа беше идол и пример: тогашната принцеза Дијана, „Кралицата на срцата“. Човекот кој ја создаде оваа нејзина слика во 1982 година исто беше икона - Енди Ворхол. Во раните денови тој рече дека сака да биде познат како кралицата - во што и успеа. Секој кој го сака кралското семејство и Ворхол сега може да го купи ова уметничко дело за најмалку 1,2 милиони фунти на аукција во Лондон на 7 март. Но, веројатно ќе мора да плати многу повеќе.