1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ОбразованиеКина

Дипломците од Вухан

21 јуни 2023

Илјадници студенти од универзитетот во кинескиот град Вухан, од каде почна ширењето на малку заборавениот коронавирус, учествуваа во церемонијата на доделување дипломи

https://p.dw.com/p/4SrzY
универзитет Вухан Кина
Церемонија на доделување дипломи на универзитетот во Вухан во КинаФотографија: AFP/Getty Images

Вака изгледа завршувањето факултет и доделувањето дипломи во Кина. Апсолвентите од универзитетот во Вухан во центарот на Кина се беспрекорно построени за апсолвентската церемонија. Градот со единаесет милиони жители стана познат во цел свет по почетокот на пандемијата на коронавирус. Тука беше регистриран првиот познат случај на инфекција со ковид.