1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ФилмСоединети Американски Држави

Чоколадни Оскари

8 март 2024

Чоколада во форма на Оскар на презентацијата на храна, пијалоци и декорации кои ќе ги има на овогодишниот бал по доделувањето на филмските Оскари.

https://p.dw.com/p/4dII6
Чоколадни Оскари
Чоколадни ОскариФотографија: Mario Anzuoni/REUTERS

Доделувањето на Оскарите е најголемата прослава во Холивуд, па и храната и пијалоците кои ќе се служат на балот што следува по доделувањето мора да бидат врвни. Главниот шеф во кујната е Волфганг Пак, кој ја прославува својата 30-годишнина од кариерата. Тој вели дека не може да издвои што му е омилено од менито, но на гостите ќе ми бидат понудени и работи кои во минатото се покажале како омилени.

„Одлично е да се прави ова (храната за балот) за 30 годишнината... Секогаш имаме голема разноликост на традиционални иновации. Човек не може секогаш да прави сѐ ново, затоа што потоа на луѓето им недостига старото“, изјави Пак.