1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ФилмГлобално

Четири Оскари за „На Запад ништо ново“

13 март 2023

Филмот „На Запад ништо ново“ доби четири Оскари, повеќе од било кој германски филм во историјата.

https://p.dw.com/p/4OaOc
Филмот „На Запад ништо ново“ освои четири Оскари
Филмот „На Запад ништо ново“ освои четири ОскариФотографија: Patrick T. Fallon/AFP/Getty Images

Воениот спектакл работен според познатиот роман на Ерих Мариа Ремарк, во режија на Едвард Бергер, награден е како најдобар филм надвор од англиското јазично подрачје, а се закити со признание и за фотографија, сценографија и филмска музика на 95. доделување на наградите Оскар, најпрестижните филмски признанија.