1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
КатастрофиШпанија

Бегство од огнот на Тенерифе

21 август 2023

Овој човек навремено го евакуирал и магарето од селото Бенихо на Тенерифе, па се почестил со едно пиво.

https://p.dw.com/p/4VOCi
шумски пожари Шпанија Тенерифе
Евакуација на луѓето и животните поради шумските пожари на шпанскиот остров ТенерифеФотографија: Nacho Doce/REUTERS

На шпанскиот канарски остров Тенерифесо денови беснеат големи пожарикои веќе „проголтаа“ површина од 120 квадратни километри шума – за споредба, тоа се колку 16.000 фудбалски игралишта, односно речиси шест проценти од островот во Атлантикот. Пожарникарите уште се борат со огнената стихија, евакуирани се околу 13.000 луѓе од погодените области, но за среќа, нема информации за жртви. Полицијата во Шпанија во меѓувреме смета дека огнот е дело на пиромани.