1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Закон и правосудствоСеверна Македонија

Апели до Пендаровски да стави вето на измените на КЗ

БГ
7 септември 2023

Платформата за борба против корупцијата побара од претседателот Стево Пендаровски да стави вето на измените на Кривичниот законик кои ги усвои Собранието на 6 септември.

https://p.dw.com/p/4W3RD
Стево Пендаровски
Македонскиот претседател Стево ПендаровскиФотографија: Präsidentenbüro Nordmazedonien

Група граѓански организации обединети околу платформата за борба против корупција бараат од шефот на државата Стево Пендаровски да не ги потпишува измените во Кривичнот законик кои во средата ги изгласа владејачкото мнозинство во Собранието. Од Платформата наведуваат две причини зошто Пендаровски има должност да го искористи своето право на вето. 

Претседателот Пендаровски се уште не се огласил во јавноста по вчерашните експресно усвоени измени на Кривичниот законик во Собранието, кои предизвикаа бројни реакции во јавноста.

Според Платформата, со измените на членовите 353 и 353-в, предложеното намалување на казните ќе резултира со застарување на многу случаи од висок профил како Титаник, Таргет/Тврдина, ТНТ, Титаник 2, Трезор, Талир, Шпански скали и Траекторија, како и други случаи од понизок профил. Дополнително, измените ќе ја урнисаат довербата дека борбата против корупцијата е можна, и ќе ги демотивира граѓаните да пријавуваат корупција, а ќе ја намали и превентивната функција на системот на кривична правда, посочуваат од Платформата. 

Злоупотребено европско знаменце  


Втората причина која ја наведуваат од граѓанските организации е поврзана со процедуралните недоследности, во кои измените на овие два члена се разгледувани со специјална и кратка процедура под капата на европско знаменце, иако според постоечките кореспондентни табели не се усогласуваат со европското право.
„На тој начин, се изигруваат скратените процедури и Собранието не ја исполнува својата должност на делиберација по нормите кои ги носи“, посочуваат од Платформата.

 

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема