8 загинати во напад во Пакистан | Вести | DW | 25.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

8 загинати во напад во Пакистан

*

Во ракетен напад врз градот Бану во северозападнито дел на Пакистан загинаа најмалку 8 лица околу 40 се повредени. Напаѓачите ги истрелале ракетите од блиските ридчиња – соопштија безбедносните сили кои потоа го блокираа градот. Се претпоставува дека напаѓачите се исламски ектремисти . Во изминатите денови тие извршија голем број напади врз пакистанските безбедносни сили , поради рацијата кои овие ја извршија во црвената џамија во Исламабад