66 уапсени во Росток | Вести | DW | 05.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

66 уапсени во Росток

*

Два дена по насилните демонстрации во Росток, неколку илјади лица повторно го изразија својот револт против глобализацијата и самитот на Г8. Според полициски извештаи, на вчерашните мирни протести против политиката кон странците на земјите членки на Г8 учествувале десет илјади луѓе. Полицијата уапсила 66 лица. Во саботните демонстрации беа повредени 1000 лица од кои речиси половина беа полицајци.