26 мртви во бомбашки напади во Ирак | Вести | DW | 23.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

26 мртви во бомбашки напади во Ирак

*

Најмалку 26 лица загинаа во два бомбашки напада во Ирак. Првиот атентат во кој загинаа 13 лица, а 60 се повредени беше извршен на пазар во центарот на Багдад. Неколку часови подоцна во самоубиствен напад пред контролен полициски пункт во Мосул загинаа тројца полицајци и десет цивили.