26 жртви во автобуска несреќа | Вести | DW | 22.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

26 жртви во автобуска несреќа

*

Во автобуска несреќа во француските Алпи загинаа најмалку 26 лица, а 20 се повредени. Автобусот со аџии од Полска се урна во провалија на еден кривулест пат јужно од Гренобл. Можна причина за несреќата е дефект на кочниците.