25 полицајци убиени во самоубиствен напад во Бакуба | Вести | DW | 29.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

25 полицајци убиени во самоубиствен напад во Бакуба

*

Бомбаш самоубиец се разнесе себеси утринава пред една полициска станица во ирачкиот град Бакуба убивајќи притоа најмалку 25 полицајци. Повеќе од 15 лица се повредени во нападот- соопштија локалните власти. Полицајците инаку во моментот на нападот чекале пред влезот во станицата , каде што изведувале секојдневна обука . Бакуба се наоѓа на околу 60 километри североисточно од главниот град Багдад.