200 мртви во налетот на циклонот „Сидр„ | Вести | DW | 16.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

200 мртви во налетот на циклонот „Сидр„

*

Најмалку 200 лица загинаа во налетот на циклонот Сидр во југозападниот дел на Бангладеш. Според информации на властите најголем дел од загинатите настрадале од откорнати дрвја. Тропската бура е проследена со ветер со брзина од 240 километри на час и поројни дождови. Уништени се илјадници куќи од ламарина и бамбус. Евакуирани се повеќе од 350.000 луѓе. Во меѓувреме Сидр се движи во насока на север кон главниот град Дака. За големи штети се јавува и од Индија.