20 години протестите во Вевчани | Вести | DW | 07.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

20 години протестите во Вевчани

*

Денеска во Вевчани ќе се одбележат две децении од протестите на локалното население, кои власта ги растера со силни полициски сили. Мотото на денешниот собир е „ Дваесет години собир против насилството“

Инаку жителите на Вевчани протестираа против поделбата на локалниот извор на вода. Протестот порасна во политички случај во поранешна Југославија поради бруталната употреба на сила.