13 загинати во судири во Рио | Вести | DW | 28.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

13 загинати во судири во Рио

*

Најмалку 13 лица загинаа а десетина се повредени во судирите меѓу полицијата и криминалните банди во градот Рио де Жанеиро во Бразил. Повеќе од 1300 полицајци поддржани од оклопни возила и хеликоптери учествувале во акцијата против нарко мафијата. Во последните два месеца во пресметките меѓу бандите загинале 40 лица. Полициската рација е само две недели пред почетокот на Пан Американските игри кои треба да се одржат во овој град.