10 загинати во напади во Ирак | Вести | DW | 23.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

10 загинати во напади во Ирак

*

Во нови напади во ирачкиот главен денеска загинаа најмалку 10 лица, а голем број други беа повредени. Според податоците на полицијата во центарот на Багдад експлодирале две или три автомобил-бомби. Ирачкиот претседател Џалал талабани во меѓувреме го критикуваше известувањето од страна на странските медиуми. За жалење е што на Западот а пред се во САД не се известува и за позитивниот развој во Ирак-рече Талабани.