Јужнорејските заложници се вратија во татковината | Вести | DW | 02.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Јужнорејските заложници се вратија во татковината

*

Повеќе од шест недели по нивното грабнување во Авганистан, 19- те јужнокорејски заложници се вратија во нивната татковина.

На аеродромот во Сеул изразија жалење што им причинија грижи на владата и на народот,како и благодарност што се повторно дома.

Дваесет и тројцата христијански хуманитарци беа киднапирани од радикално исламистичките Талибанци во Авганистан во средината на јули.Јужнокорејската влада ги демантираше тврдењата на грабнувачите дека платила откупнина од 20 милиони долари.