Јасна победа на конзервативците на изборите во Франција | Вести | DW | 11.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Јасна победа на конзервативците на изборите во Франција

*

Конзервативниот француски претседател и шеф на УМП Никола Саркози е јасен победник на првиот круг парламентрни избори. Пет недели по победата на Саркози на претседателските избори неговата партија сега освои речиси 40 проценти од гласовите. Социјалистите освоија 25 проценти. За точниот распоред на местата во парламентот ќе се одлучува во вториот изборен круг наредната недела.