Јапонија го откажа учеството во Ендуринг Фридм | Вести | DW | 01.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Јапонија го откажа учеството во Ендуринг Фридм

*

Јапонија ја прекина логистичката подршка за меѓународната анти-терористичка операција во Авганистан , Ендуринг Фридм , која е предводена од САД. Министерството за одбрана издаде наредба за повлекување на двата јапонски брода кои во индискиот океан ги снабдуваа со гориво воените бродови и авиони на меѓународните сили . Премиерот на Јапонија , Јасуа Фукуда исто како и неговиот претходник Шинзо Абе не доби подршка во горниот дом на парламентот за неговиот предлог мандатот да биде продолжен по 1 ноември.