Штутгарт – првак во Бундеслигата | Вести | DW | 20.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штутгарт – првак во Бундеслигата

Повеќе десетици илјади граѓани на Штутгарт до доцна во ноќта го славеа успехот на својата екипа која на крајот од фудбалската сезона се закити со титулата германски фудбалски првак. Екипата на тренерот Армин Фе во последниот натпревар од сезоната го совлада Котбус на домашен терен со 2 спрема 1, со што ја одбрани предноста од два бода пред Шалке.