Штрајк во Ербас | Вести | DW | 03.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штрајк во Ербас

Синдикатите во Франција денеска повикаа на натамошни штрајкови во производителот на авиони Ербас.Вработените треба да ја напуштат работата половина ден во знак на протест против планираните намалувања на бројот на работни места.Во Ербас е планирано затворање на вкупно 10 илјади работни места,од кои 4300 во Франција и 3700 во Германија.