Штрајк во германскиот Телеком | Вести | DW | 11.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Штрајк во германскиот Телеком

Вработените во германскиот Телеком утрово почна со штрајк. Синдикатот Верди повика 10.000 вработени во Западна Германија, да ја прекинат работата. Штрајкот според најавите можа да трае со недели најавува синдикатот. Шефот на Телеком, Рене Оберман испрати пак апел до синдикатот да се вратат на преговарачката маса и заеднички да изработи долгорочна перспектива за пертпријатието и соработниците.

Повод за штрајкот на Телеком е планираното преструктурирање на 50 илјади работни места во така наречени сервис центри, каде работниците за помалку пари треба да работат подолго. Синдикатото го одбива овој предлог.