Што мислат Американците за Меркел? | Свет | DW | 17.03.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Што мислат Американците за Меркел?

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Вашингтон има прва средба со американскиот претседател Доналд Трамп

Двајцата политичари ќе разговараат за трансатлантското партнерство и меѓународните кризи. Подоцна во фокусот ќе се најде и економската политика. Меркел на патувањето во САД е во придружба на првите луѓе на Сименс, БМВ и Шефлер. Според извори од германската влада, канцеларката ќе се заложи за слободна трговија и отворени пазари. Трамп, наспроти тоа, смета дека треба прво да се мисли на домашната економија.

Како Американците гледаат на Ангела Меркел? Еве што пред камерата на ДВ рекоа дел од нив:

Гледај видео 00:56

Што мислат Американците за Меркел?

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама