Штајнмајер – Литванија | Вести | DW | 13.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Штајнмајер – Литванија

*

На крајот на повеќедневната турнеја по Балтичките земји, шефот на германската дипломатија Фран Валтер Штајнмајер денеска допатува во Литванија. По политичките разговори во главниот град Вилнус, Штајнмајер ќе положи венец на меморијалот во Панериаи. Тамо во 1941-та година беа убиени 100.000 луѓте во рамките на напредувањето на германските сили. Од нив преку 70.000 беа Евреи.