Штајнмајер – вооружување | Вести | DW | 17.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Штајнмајер – вооружување

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмајер во спорот околу распоредувањето американски анти ракетни системи во Европа предупреди од раздор во европските редови и ги повика САД на соработка на безбедносно политички план. Опасноста од нова спирала на вооружување на стариот континент мора итно да биде отстранета, посочува Штајнмајер во прилог за утрешното издание на угледниот Франкфуртер алгемајне. Тој исто така ги повикува владите во Москва и Вашингтон да не се враќаат во старите начини на размислување од времето на “студената војна“.