Штајнмаер: еднострано прогласена независност на Косово е погрешен чекор | Вести | DW | 12.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Штајнмаер: еднострано прогласена независност на Косово е погрешен чекор

*

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер денеска ги предупреди косовските Албанци дека едонстрано прогласување на неазависност би бил неразбирлив и погрешен чекор. Штајнмаер кој се наоѓа во посета на Естонија оцени дека притисокот за еднострано прогласување независност расте, но тој и понатаму гледа шанси за долгорочно политичко решение на косовското прашање. Штајнмаер инаку од вчера е во дипломатска турнеја по Балтичките земји.