Штајнмаер во Анкара | Вести | DW | 04.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Штајнмаер во Анкара

*

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изрази жалење дека Турција се уште не го признала Кипар. За време на неговата посета на Анкара, тој изјави дека е разочарувачки тоа што ова прашање се уште го кочи патот на Турција кон ЕУ. По разговорите со Штајнмаер, неговиот турски колега Абдула Ѓул изјави дека Турција ќе го забрза процесот на реформи потребни за членство во Унијата.