Шариф по враќањето во Пакистан протеран во Саудиска Арабија | Вести | DW | 10.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Шариф по враќањето во Пакистан протеран во Саудиска Арабија

*

Неколку часови по неговото враќање во Пакистан по седум годишен егзил, поранешниот пакистански премиер и опозиционен политичар Назав Шариф е протеран во Саудиска Арабија. Портпарол на владатат соопшти дека Шариф со авион веќе го напуштил главниот град Исламабад.

1999 година Шариф со воен пуч под водство на сегашниот претседател Первез Мушараф беше симнат од власт. Нему се префрлуваше корупција и затајување данок како и предавство за што доби доживотна казна затвор. Подоцна беше помилуван и отиде во егзил во Саудиска Арабија. На крајот на август врховниот суд на Пакистан донесе одлука дека Шариф смее да се врати во татковината. Во Пакистан Шариф сака да се кандира на претседателските избори и да настапи протви Мушараф.