Чеку вели дека Ишингер му кажал дека независноста на Косово е готова работа | Вести | DW | 25.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Чеку вели дека Ишингер му кажал дека независноста на Косово е готова работа

*

Косовскиот премиер Агим Чеку во интервју за германскиот весник Франкфуртер Рундшау изјави дека претставникот на ЕУ вопреговарачката тројка за Косово , Волфганг Ишингер му рекол дека косовската независност воопшто не се доведува во прашање . Чеку истакнува дека германскиот дипломат му рекол дека независноста е на Косово е готова работа. Српскиот премиер Воислав Коштуница денеска пак порача дека е опасна заблуда на еден дел од меѓународната заедница која смета дека е можно на Србија да и се наметне решение за Косово и Метохија . Инаку американскиот државен секретар Кондолиза Рајс во интервју за Ројтерс изјави дека само независност на Косово може да донесе стабилност на балканот.