„Хемичарот Али„ осуден на смртна казна | Вести | DW | 25.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

„Хемичарот Али„ осуден на смртна казна

*

Специјалниот суд во Багдад осуди на смртна казна три лица, меѓу нив и Али Хасан ам Маџид, познат како хемичарот Али, близок соработник и роднина на Садам Хусеин. Тој е осуден на казна со бесење заради повеќе случаи на бесење и извршен геноцид врз 180.000 ирачки курди. Двајца од обвинетите во случајот добија доживотна казна затвор.