Хеликоптерска несреќа во Сиера Леоне | Вести | DW | 04.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Хеликоптерска несреќа во Сиера Леоне

*

Најмалку 20 лица загинаа во хеликоптерска несреќа во Фритаун, главниот град на Сиера Леоне. Леталото кое превезувало фудбалски навивачи на Того, кои се враќале од натпреварот со домаќинот, Сиера Леоне, се запалил и се урнал во непосредна близина на меѓународниот аеродром Лунги. Во несреќата загинал и министерот за спорт на Того.