Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Хезболах

Хезболах или Хизболах, во буквален превод Партија на Алах, е шиитска исламистичка политичка партија и воена група со седиште во Либан.

Хезболах се смета за терористичка организација од владите на САД, ЕУ, Израел, Канада и Арапската лига. Хезболах е формиран на почетокот на 1980 години како дел од обидот на Иран да ги обедини шиитските милитантни групи во Либан. Првичната цел на групата била борба против израелската окупација на делови на Либан. Лидерите на Хезболах биле следбеници на иранскиот Ајатолах Хомеини а нејзините припадници се тренирани од иранската Револуционерна гарда. Политичкото крило на Хезболах има свои пратеници во либанскиот парламент, како и свое радио и сателитски ТВ канал.

Покажи повеќе написи