Хамас во офанзива | Вести | DW | 13.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Хамас во офанзива

*

Во појасот Газа продолжуваат жестоките борби меѓу приврзаниците на ривалските организации Хамас и Фатах. Борците на радикално-исламистичкиот хамас, како што јавуваат новинските агенции преминуваат во офанзива. Во севернито дел на појасот на Газа милициите на Хамас им дале рок на безбедносните сили контролирани од Фатах до петок да го положат оружјето или во спротивно ќе бидат цел на напади Според непотврдени извори само во денешното насилство во Газа убиени се 9 лица,. Од избивањето на насилството пред четири дена, во борбите меѓу Фатах и Хамас загинаа околу 60 лица. Раководството на Фатах се закани дека ќе излезе од владата на национално единство доколку борбите не престанат.