Хакерски упад во владините компјутери во Берлин? | Вести | DW | 26.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Хакерски упад во владините компјутери во Берлин?

*

Во дел од компјутерите при кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел се пронајдени повеќе тајни шпионски програми, пишуваат германските медиуми. Според информациите на „Дер Шпигел“ пронајдена е програма од типот „тројанец„ а трагите на испраќачот наводно посочуваат на Кина. Министерството за внатрешни работи не сакаше директно да ја потврди информацијата за хакерски упад во владините компјутери. Преземени се соодветни мерки за одбрана, поради што не се регистрирани штети во системот.